Wczoraj wróciłem z wczasów, a że tam świadomie odciąłem się od wszelkich mediów to zacząłem nadrabiać.

 Media PiSiackie przedstawiają "fuzję" dwóch gigantów jako sukces. Ja jednak już poznałem, zarówno dyletanctwo, jak i zdradzieckie nastawienie obecnych decydentów. W takie sukcesy nie wierzę z zasady.

A teraz konkrety. To nie jest oczywiście prawdziwa fuzja, tylko przejęcie. A kto jest właścicielem Orlenu? Własność jeste właściwie nie wiaodmo. Wprost, Skarb Państwa ma jakieś 27% udziałów. W przypadku Lotosu, Skarb Państwa posiada 53% udziałów. Zaraz uzasadnię, że po prostu "opyla się" firmę państwową Lotos. Komu? Nie mam pojęcia.

Zacznę od tego, że z Lotosu ma być wyprowadozna do osobnej spółki rafineria w Gdańsku. Niedawno ją zmodernizowano za pieniądze podatników (w 2019 roku) i jest ponoć jedną z najnowocześniejszych w Europie. A kto ją przejmie? O tym zadecyduje Komisja Europejska. Bo to KE wydała zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen, a warunki są dla Polski i Polaków raczej niekorzystne.

Poza tym, Lotos będzie musiał sprzedać prawie 400 stacji benzynowych, a to jest jakieś 80% całej sieci Lotosu. A co to oznacza? Zarobek ze sprzedaży detalicznej paliwa oraz z barów, będzie uzyskiwał jakis inny podmiot, a nie polska firma państwowa. Poza tym, Lotos będzie musiał sprzedać swoich 9 składów paliw. A teraz ciekawostka. W zamian za zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen, ta pierwsza firma będzie musiała wybudować nowy terminal improtowanego paliwa do silników odrzutowych, który po ukończeniu budowy, zostanie przekazany nowemu operatorowi. Komu?

Konieczna też będzie sprzedaż udziałów Lotosu w spółce join venture, zajmującej się obrotem paliw do silników odrzutowych. Wspólnikiem jest tutaj BP. Mimo tego, że Lotos ma sie pobzyc tych udziałów, to dalej ma prowadzić dostawy dla BP oraz udostępnić tej firmie magazyny w dwóch portach lotniczych w Polsce.

 Sądzę, że to nie wszystko, ale tyle na szybko znalazłem

Proszę o zwrócenie uwagi, że tutaj firma państwowa (w większości) Lotos musi się potężnie osłabić, aby przejął ją Orlen, w którym własność jest rozproszona. Nie wiadomo kto jest formalnym właściicelem Orlenu. Nie umiem tu wklejać linków na temat kacjonariatów w Orlenie i Lotosie. Wkleję linki w pierwszym komentarzu pod tą notką.

Lotos będzie musiał również sprzedać dwa zakłady produkcyjne bitumu w Polsce, oraz dostarczenie nowemu nabywcy do 500 000 ton bitumu rocznie. Taki to "interes"

 

O tym, kto będzie kupował majątek Lotosu, będzie decydowała Komisja Europejska.