Czytając tekst Pani Anny P. oraz komentarze, postanowiłem "skreślić" kilka słów na temat fińskiego modelu nauczania.

 Tekst jest tylko "zagajeniem", nie wyczerpuje więc tematu. Podniosę tylko kilka kwestii i mam nadzieję, ze komentatorzy zainspirują do pogłębienia tematyki i do kolejnych testów na ten temat.

Reformy edukacji w tym kraju dokonano w latach 70-tych XX - wieku. Wcześniej wzorowano się na systemie niemieckim, który w końcu uznano za niefektywny.

W Finlandii nauczanie na terenie całego państwa jest jednolite. Wszystkie dzieci, niezależnie od statusu swoich rodziców, zaczynają edukację w tym samym wieku. Pierwszym założeniem jest nauczenie dzieci podstawowych zagadnień, związanych z życiem, które potem będą się im przydawać w następnych etapach. Młodsze dzieci rozwijają się poprzez zabawę. Pomiędzy lekcjami dzieci mogą licyzć na aktywność fizyczną. Szkoła również bezpłatnie zapewnia posiłki, które są komponowane z myślą o zdrowiu.

Szkolnictwo fińskie jest w całości finansowane przez państwo. Dzieci i rodzice nie muszą martwic się o czesne, posiłki, podręczniki i przybory szkolne oraz transport. Każda placówka w założeniu ma prezentować ten sam poziom, co daje dzieciom równe szanse startu.

Do 16 roku życia, uczniowie nie muszą zdawać żadnych egzaminów. Oceny dostają dopiero od 5 klasy, ale obligatoryjne jest to dopiero od klasy 7.

System fiński stara się unikać sytuacji konfliktowych, stąd lekcje organizowane są w sposób kreatywny, mający pobudzać dzieci i młodzież. Staraja się nauczać sytuacji przydatnych.

Jak pisałem na początku, teks jest tylko "zaczepką" do dalszych analiz róznych modeli edukacyjnych, w tym do bardziej szczegółowej analizy systemu fińskiego.

Podsumowując należy zwrócić uwage na kilka kwesii. Edukacja w Finlandii jest darmowa, a dzieci idą do szkół w wieku 7 lat. Koniec obowiązku nauki przypada na wiek 16 lat i do tego wieku, nie przeprowadza się obowiązkowych egzaminów. Klasy są małe - bodaj do 20 osób. Nie ma szkół lepszych i gorszych, a w Polsce rankingi funkcjonują. I na koniec ciekawostka. W Finlandii udzielanie płatnych korepetycji jest zakazane.