Po dyskusji pod notką McGregora, postanowiłem sklecić kilka zdań na temat plemion zamieszkujących niegdyś polskie ziemie. Oczywiście, żadne źródła nie podają, że istniała Wielka Lechia

 

 Tekst nie wyczerpie tematu, bo to jest zbyt szerokie zagadnienie. Wiem, że nic nie przekona wyznawców Wielkiej Lechii, bo oni są odporni na argumenty i najczęściej nie czytają niczego wartościowego. Nie będę "tykał" genetyki, bo się na tym nie znam. Kwestie lingwistyczne również będę się starał pomijać, bo i tutaj nie czuję się kompetentny. Co nie znaczy, że niczego nie wiem i dam sobie wciskać bajania od osób, które również się na tym nie znają.

Nie podejmę również tematyki kultur, jakie istniały na terenie Polski, gdyż tutaj moja wiedza jest zbyt ogólna. A wbrew twierdzeniom niektórych komentatorów, wcale nie uważam, że "pozjadałem" wszystkie rozumy. Jednak są kwestie, w których czuję się "mocny" i tutaj nie dam sobie wciskać bajek przez kogoś bez podstawowej wiedzy. W zasadzie dyskutując z laikami od teorii Wielkiej Lechii, nobilituję ich nieuctwo. Ale zacięcie polemiczne,nie pozwala mi odpuścić, gdy ktoś głosi kompletne głupoty.

Wiem, że notka szybko zostanie "spałowana", ale to nie ma wielkiego znaczenia. W zasadzie to będzie cykl notek, acz niregularny. Przynajmniej tak planuję

Zacznę krótko-od plemion słowiańskich, funkcjonujących na ziemiach Polski. W następnej części  zajmę się początkami państwa polskiego, jak również postaram się podać jakieś informacje na temat poszczególnych plemion., W trzeciej podejmę temat tzw. Słowian Połabskich. A ich historia jest lepiej uźródłowiona niż plemion z terenów dzisiejszej Polski. Potem "się zobaczy". Najstarsze źródła pisane wspominające o Słowianach pochodzą ze świata grecko-rzymskiego. O Słowianach (różnie ich nazywając) wspominali: Tacyt, Pliniusz Starszy czy Ptolemeusz. W czasach średniowiecznych (VI wiek) o Slowianach wspomniał Prokopiusz z Cezarei oraz gocki historyk Jordanes. Byli jeszcze inni, ale wymieniłem chyba najbardziej znanych i najwcześniejszych.

Pierwszymi państwami słowiańskimi były: Państwo Samona, Karantania (ciekawostka-państwo mieściło się na terenie dzisiejszej Austrii), Bułgaria (założone przez lud turecki, któzy w IX wieku ulegli slawizacji), Chorwacja, Państwo Wielkomorawskie. Były jeszcze Slawonia czy Księstwo Nitrzańskie, ale o nich wiem tylko tyle, że istniały. Tematem notki zaś nie jest ogólna historia Słowian.

CHorwaci byli zeslawizowanymi Sarmatami (niektórzy wymyślali koncepcje gockie, ale to raczej nieuprawnione (Tomasz Splitu wspominał o Polsce, która miałaby istnieć w VIII wieku, a wtedy taka nazwa jeszcze nie funkcjonowała). Istnieją koncepcje, że byli spokrewnieni z Wiślanami i mieliby wędrować na południu z terenów dzisiejszej Małopolski. Ale tutaj niewiele wiadomo na 100%.

Wśród plemion lechickich należy wyróżnić przede wszystkim Polan i Wiślan. Ci drudzy są poświadczeni wcześniej, gdy znaleźli się pod wpływem Wielkich Moraw. Nie ma jednak dowodów, że zostali podbici. W sumie niewiele wiadomo o sile Wiślan, ale utarło się, że byli jednym z dwóch dominujących plemion na ziemiach polskich. Nie wiadomo kiedy zostali podporządkowani Polanom. Samo Dagome idex pozostawia pole do spekulacji, choć badacze (Gerard Labuda, Henryk Łowmiański) uważają, że Kraków był poza zasięgiem władzy Mieszka. Ale wtedy trzeba też spojrzeć na czas powstania dokumentu. WIślanie mieszkali nad górną Wisłą a głównym ośrodkiem był Kraków (chyba nazwa o korzeniach celtyckich). WIślanie pojawiają sie najszybciej w trzech źródłach: Legendzie Panońskiej, u Geografa Bawarskiego, wspomniałteż o nich król Anglii Alfred Wielki.

Drugim dużym plemieniem byli Polanie, którzy zamieszkiwali nad Wartą. Oni dali początek państwu polskiemu i o nich więcej w trzeciej części. Tutaj wspomnę tylko, że tego plemienia nie wymienił Geograf Bawarski, a to znaczy, że w IX wieku państwo Polan mogło nie istnieć. Isntieje hipoteza (ale podważana przez niektórych historyków i archeologów), że wówczas Polanie byli podporządkowani Goplanom, ale w końcu się wyzwolili i przejęli całe państwo. Grody piastowskie w Wielkopolsce, to niemal połowa X wieku, a wcześniejsze były niszczone. Szczegółowo Polanami zajmę się w innej części, w tym sporami wśród badaczy.

Oprócz dwóch największych ponoć plemion, istieli jeszczę Lędzianie (nad Sanem i Wpieprzem), Mazowszanie (nad środkową Wisłą), Pomorzanie (między dolną Odrą , dolną Wisłą, Bałtykiem a Notecią), Ślężanie (prawdopodobnie dzielili się na Dziadoszan w Głogowie, Ślężan wokół góry Ślęży i Opolan.

Poza tym, byli jeszcze byli Golęszyce (koło Hradca), Bobrzanie (wokół Bolesławca) i Goplanie.

W IX wieku, tereny Polski pokrywały lasy (też z bagnami), które oddzielały od siebie różne związki plemienne.. W następnej części, zajmę się początkami państwa polskiego, ale też pokrótce postaram się przekazać jakieś informacje, tyczące różnych plemion. Te, które wyminiłem nie były jedynymi i często to były grupy różnych plemion.

A jakich źródeł można użyć przy pisaniu o plemionach lechickich? Niektórych wyżej już wspomniałem jak Legendę Panońską czy Geografa Bawarskiego. Ale byli też inni" Kosmas, Thietmar, Adam z Bremy, Nestor, Helmold, Gall Anonim, Ibrahim ibn Jakub, Jan Canapariusz.

Tematyka jest trudna, ze względu na szczupłość źródeł. Ale jednak one istnieją. A skoro istnieją źródla na istnienie różnych plemion, to nie ma możliwości, iżby nikt nie wspomniał o Wielkiej Lechii, gdyby rzeczywiście istniała.